12. SPOTKANIE 5.06.2024

Szanowne Grono Pracowników Naukowych Trójmiasta!


Organizatorzy OTWARTEGO Konwersatorium Religioznawczego Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić do udziału w dwunastym posiedzeniu, które odbędzie się w środę 5 czerwca 2024, od godz. 18.00 w auli 1.48 na Wydziale Historycznym UG (sala na parterze przy holu wejściowym). Przewidywany czas trwania spotkania (referat oraz dyskusja) – 105 minut. Posiedzenia rozpoczynamy i kończymy punktualnie.
Referat wprowadzający pt. Chrześcijaństwo jako system terapeutyczny? Odpowiedź Carla Gustava Junga – wygłosi prof. Henryk Machoń, filozof zatrudniony w Politechnice Opolskiej.
Przed udziałem w najbliższym posiedzeniu uprzejmie prosimy o zapoznanie się z dwoma artykułami Prelegenta celem wstępnego zorientowania się w jego tematyce badawczej:
 
Przeżycie sportowe a doświadczenie religijne. Elementy analizy 
https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_2063
 
Freiheit durch Gott retten? Die Freiheitsproblematik in Schellings Schrift Über das Wesen der menschlichen Freiheit und in den Werken von Wolfhart Pannenberg  [Uratować wolność w Bogu? Problematyka wolności w O istocie ludzkiej wolności Schellinga i w pismach Wolfharta Pannenberga]
https://bazhum.muzhp.pl/media//files/Diametros/Diametros-r2009-t-n20/Diametros-r2009-t-n20-s62-76/Diametros-r2009-t-n20-s62-76.pdf


Streszczenie artykułu niemieckiego:
Artykuł jest próbą analizy istoty i granic ludzkiej wolności w horyzoncie pytania o Boga. Tak różni autorzy jak Schelling i Pannenberg, których wybrane pisma są przedmiotem niniejszych rozważań, nie rozumieją ludzkiej wolności i Boga antynomicznie, jak często ma to miejsce od czasów krytyki religii XIX i XX wieku, lecz za podstawę tejże wolności uznają Boga, który jest jej gwarantem i źródłem. Ważnym przyczynkiem do namysłu nad problematyką ludzkiej wolności w kontekście pytania o Boga stają się tu takie kwestie, jak idea Boga, rzeczywistość pojmowana jako system lub proces, znajomość uczucia wolności, czy też istota wolności rozumiana jako wolność wyboru między dobrem a złem oraz subiektywność i osobowa natura.
 
Do udziału w spotkaniach konwersatoryjnych zaproszeni są reprezentanci naukowi wszystkich dyscyplin z Uczelni Trójmiasta.


Zapytania i uwagi proszę kierować do organizatorów Konwersatorium:
Oficjalny adres mailowy: konwersatorium.rel@ug.edu.pl
Oficjalna strona:  http://www.konwersatorium.religioznawcze.ug.edu.pl
 
Serdecznie pozdrawiamy i gorąco zapraszamy do udziału:
 
Zbyszek Dymarski, filozof religii i antropolog miasta, Instytut Badań nad Kulturą, UG,

Bogusław Górka, religioznawca, z Instytutu Historii, UG
Hieronim Chojnacki, literaturoznawca, emeritus, z Wydz. Filol., UG,
Romuald Piekarski, filozof z Wydz. Nauk Społecznych, UG.

panorma in mari via tua